Bastovan Beograd

Sadnja i održavanje tuje smaragd – sve što treba da znate

Tuja Smaragd

Tuje Smaragd su među najpopularnijim zimzelenim biljkama koje se koriste za žive ograde i dekoraciju dvorišta. Njihova gusta, smaragdno zelena krošnja i relativno jednostavno održavanje čine ih savršenim izborom za one koji žele privatnost i estetski lepo dvorište tokom cele godine. U ovom vodiču saznaćete sve što treba da znate o sadnji i održavanju tuje Smaragd.

Sadnja tuje Smaragd

1. Izbor mesta za sadnju
Tuje Smaragd najbolje uspevaju na sunčanim i polusenovitim mestima. Dobro podnose različite tipove zemljišta, ali preferiraju dobro drenirano i blago kiselo tlo.

2. Priprema zemljišta
Pre sadnje, tlo treba obogatiti humusom ili kompostom kako bi biljke imale dovoljno hranljivih materija za rast. Ukoliko je zemlja teška i glinovita, dodavanje peska može poboljšati drenažu.

3. Razmak između sadnica
Ako sadite tuje u nizu za živu ogradu, preporučeni razmak između sadnica je 50-70 cm. Za pojedinačnu sadnju, ostavite dovoljno prostora za širenje krošnje.

4. Proces sadnje

  • Iskopajte rupu dvostruko širu od korena sadnice.
  • Postavite tuju u rupu i zatrpajte je mešavinom zemlje i komposta.
  • Dobro zalijte biljku nakon sadnje kako bi se koren lepo slegao.

Održavanje tuje Smaragd

1. Zalivanje
Mlade biljke zahtevaju redovno zalivanje, posebno u prvoj godini nakon sadnje. Najbolje je zalivati ih rano ujutru ili uveče kako bi se smanjio gubitak vode isparavanjem.

2. Prihranjivanje
U proleće i jesen preporučuje se dodavanje sporootpuštajućeg đubriva bogatog azotom kako bi biljke imale zdrav rast i intenzivnu boju.

3. Orezivanje
Tuje Smaragd ne zahtevaju često orezivanje, ali ako želite da oblikujete živu ogradu, blago ih skratite u proleće ili ranu jesen. Nikada ih ne orezujte previše jer sporije regenerišu oštećene delove.

4. Zaštita zimi
Iako su otporne na hladnoću, u područjima sa jakim snegom preporučuje se vezivanje grana kako bi se sprečilo njihovo lomljenje pod težinom snega.

Tuja Smaragd

Najčešći problemi i kako ih rešiti

  • Smeđi vrhovi grana – Najčešće uzrokovani suvim periodima ili nedostatkom hranljivih materija. Redovno zalivanje i prihrana mogu rešiti problem.
  • Gljivične bolesti – Ako primetite promenu boje ili sušenje iglica, upotreba fungicida može pomoći.
  • Napad štetočina – Retko se dešava, ali ukoliko primetite insekte na biljkama, tretiranje insekticidom može biti potrebno.

Sadnja i održavanje tuje Smaragd nije komplikovano, ali zahteva osnovnu pažnju i pravilnu negu kako bi biljke bile zdrave i dekorativne dugi niz godina. Uz pravilnu sadnju, redovno zalivanje i povremeno orezivanje, vaše dvorište će imati prelepu i gustu živu ogradu koja pruža privatnost i estetski ugođaj u svako doba godine.