Bastovan Beograd

Kako održavati tepih travu u savršenom stanju tokom godine

Tepih trava u rolama je odličan način da brzo i lako postignete savršen travnjak, ali kao i svaki travnjak, i tepih trava zahteva odgovarajuću brigu i održavanje kako bi ostala zdrava i lepa tokom cele godine. U nastavku ćemo podeliti ključne savete za održavanje tepiha trave, kako bi vaš travnjak bio uvek zelen, gust i uredan.

1. Pravilno zalivanje

Zalivanje je jedan od najvažnijih faktora u održavanju tepih  trave. U početnim fazama, kada je trava tek postavljena, važno je da je redovno zalivate. Preporučuje se da tlo bude vlažno, ali ne previše mokro. Nakon što se trava ukoreni (obično posle 2-3 nedelje), zalivanje možete smanjiti. Tokom leta, kada su temperature viša, povećajte zalivanje, a u zimskom periodu možete smanjiti učestalost, s obzirom na padavine i temperaturu.

2. Redovno košenje

Košenje je ključno za održavanje zdravlja trave. Redovno košenje ne samo da poboljšava izgled travnjaka, već podstiče rast nove trave i sprečava pojavu korova. Košenje treba da bude redovno, a visina trave bi trebalo da bude oko 5-6 cm. Nemojte kositi previše kratko, jer to može oštetiti koren i usporiti rast trave. U zavisnosti od brzine rasta, kosite travu jednom nedeljno ili svaka dva puta mesečno.

3. Gnojenje

Gnojenje je važno za obezbeđivanje svih potrebnih hranljivih materija tepiha trave. Najbolje je koristiti organska gnojiva koja su pogodna za travnjake. Idealno je gnojiti travu u proleće, kada počinje period rasta, i ponovo u jesen, kako bi se pripremila za zimu. Nemojte preterivati sa gnojivom, jer previše hranljivih materija može izazvati prekomerni rast trave, što može dovesti do bolesti.

4. Drenaža i aeracija

Tepih trava u rolama treba dobar odvod vode, posebno ako je postavljena na tlo koje sklono zadržavanju vode. Osigurajte da vaša zemlja ima dobar drenažni sistem. Takođe, aeracija trave je važna kako bi koreni dobili dovoljno vazduha. Aeracija se može postići korišćenjem aeratora koji prave male rupe u travnjaku, čime omogućavaju bolji protok vazduha i vode do korena.

5. Kontrola korova

Iako je tepih trava u rolama već razvijena i gušća od obične semenske trave, to ne znači da je imuna na korove. Redovno pregledajte travnjak i odstranite korove ručno ili koristite odgovarajuće herbicide. Pazite da ne koristite previše agresivne hemikalije koje mogu oštetiti samu travu. Bolje je koristiti prirodne metode kontrole korova, kao što je korišćenje malča ili sredstava za suzbijanje korova koji su sigurni za travu.

6. Zaštita od bolesti i štetočina

Kao i svaki drugi travnjak, tepih trava može biti podložna bolestima i štetočinama. Redovno pregledajte travnjak za bilo kakve znakove bolesti, kao što su žute ili smeđe mrlje, i odmah preduzmite odgovarajuće mere. Ako primetite štetočine, kao što su crvi ili insekti, koristite specijalizovane preparate za tretman travnjaka.

7. Priprema za zimu

Zima može biti izazov za travnjake, ali pravilna priprema može pomoći da tepih trava preživi hladne mesece. Pre nego što počnu niske temperature, prestanite sa košenjem i gnojenjem. Takođe, ako su temperature izuzetno niske, razmislite o zaštiti travnjaka od snega i leda pomoću zaštitnih mreža ili sloja malča koji će očuvati tlo.

Održavanje tepiha trave u savršenom stanju tokom godine zahteva malo truda i pažnje, ali uz pravilno zalivanje, košenje, gnojenje i zaštitu od štetočina, vaš travnjak će ostati zdrav, gust i zelenu tokom svih sezona. Posvetite se nezi svog travnjaka, i uživaćete u prelepom, prirodnom okruženju koje tepih trava donosi vašem prostoru.